Od 1 lipca 2018 r. obowiązuje mechanizm Split Payment, czyli system podzielonej płatności. Polega na wyodrębnieniu z płatności kwoty netto oraz kwoty podatku VAT. Stosowanie takiego mechanizmu płatności pomiędzy podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą jest dobrowolne – to nabywca decyduje o sposobie płatności za fakturę.
Instytucje bankowe zostały ustawowo zobowiązane do założenia odrębnych rachunków VAT każdemu podatnikowi posiadającemu rachunek bankowy na dzień 30 czerwca. Posiadanie takiego rachunku nie będzie wiązało się z żadnymi dodatkowymi opłatami, natomiast środki na nim zgromadzone mogą zostać wykorzystane:
Przelew z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy będzie możliwy jedynie za zgodą Naczelnika Urzędu Skarbowego, na wydanie której Naczelnik będzie miał 60 dni od momentu złożenia wniosku.
Zasadniczo wszystkie rachunki bankowe związane z prowadzoną działalności powinny zostać zgłoszone do właściwego Urzędu Skarbowego, jednak Ministerstwo Finansów wyłączyło z tego obowiązku rachunki VAT.
Jak w praktyce będzie wyglądało wykonanie podzielonej płatności? Konieczne będzie wypełnienie tzw. komunikatu przelewu polegającego na wskazaniu kwoty brutto, kwoty VAT, numeru faktury oraz identyfikatora podatkowego sprzedawcy. Bank samodzielnie przekaże kwotę netto na rachunek rozliczeniowy, a kwotę podatku na rachunek VAT.
Ważne jest to, że zapłaty metodą Split Payment można dokonać tylko i wyłącznie za pojedynczą fakturę, a podstawą do wykonania płatności jest faktura wystawiona przez sprzedawcę.
Jakie korzyści niesie za sobą korzystanie z podzielonej płatności? Oto one: