Pracownicze Plany Kapitałowe

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to prywatny system dobrowolnego oszczędzania, w którym udział biorą 3 podmioty: Pracownik, Pracodawca oraz Państwo. Program ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa finansowego pracujących obywateli.

Do programu z automatu zostają w określonych terminach zapisani wszyscy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę pomiędzy 18 a 54 rokiem życia. Osoby powyżej 55 roku życia przystępują do programu na wniosek. Istnieje możliwość rezygnacji z udziału w PPK poprzez złożenie stosownego oświadczenia.

Jak wygląda udział poszczególnych podmiotów w programie:

– 1,5% wynagrodzenia brutto z możliwością zwiększenia do 4% – udział Pracodawcy;

– 2% wynagrodzenia brutto z możliwością zwiększenia do 4% – udział Pracownika;

– 240 zł rocznie oraz 250 zł wpłaty powitalnej – udział Państwa.

Termin przystąpienia do PPK jest uzależniony od wielkości zatrudnienia:

  • od 1 lipca 2019 r.– firmy zatrudniające co najmniej 250 osób zatrudnionych według stanu na dzień 31 grudnia 2018 r.,
  • od 1 stycznia 2020 r.– firmy zatrudniające co najmniej 50 osób zatrudnionych według stanu na dzień 30 czerwca 2019 r. – NOWE TERMINY wprowadzone Tarczą Antykryzysową: 27 października 2020 r. ─ na zawarcie umowy o zarządzanie PPK, 10 listopada 2020 r. ─ na zawarcie umowy o prowadzenie PPK
  • od 1 lipca 2020 r.– firmy zatrudniające co najmniej 20 osób zatrudnionych według stanu na dzień 31 grudnia 2019 r. – NOWE TERMINY wprowadzone Tarczą Antykryzysową: 27 października 2020 r. ─ na zawarcie umowy o zarządzanie PPK, 10 listopada 2020 r. ─ na zawarcie umowy o prowadzenie PPK
  • od 1 stycznia 2021 r.– pozostałe podmioty oraz jednostki należące do sektora finansów publicznych niezależnie od tego, ile osób zatrudniają.

Jakie są zalety z punktu widzenia Pracodawcy:

  • wydatki poniesione na PPK stanowią koszt uzyskania przychodu,
  • wpłaty Pracodawcy podlegają zwolnieniu z ZUS.

Jakie korzyści daje Pracownikowi przystąpienie do PPK? Przede wszystkim do gromadzonych przez niego środków dokłada swój udział Pracodawca oraz Państwo. Jeżeli Pracownik nie zrezygnuje z programu przed ukończeniem 60-go roku życia, będzie miał do dyspozycji pełną kwotę zgromadzonych oszczędności, a ich wypłata będzie zwolniona z opodatkowania.

Więcej informacji na temat PPK jest dostępnych TUTAJ