Rozliczenie podatkowe zwrotu nadpłaty składki zdrowotnej
Zbliża się termin rocznego rozliczenia składki zdrowotnej. Dokonujemy go w kwietniowej deklaracji DRA składanej do 20 maja 2024 r.
W przypadku powstania niedopłaty należy ją uregulować w terminie płatności dla kwietniowej deklaracji. Co zrobić natomiast z powstałą nadpłatą?
W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o zwrot nadpłaty RZS-R za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Po złożeniu deklaracji za kwiecień ZUS przygotuje wniosek o zwrot nadpłaty i udostępni go w PUE. Wystarczy go zaakceptować. Warunkiem otrzymania zwrotu jest brak zaległości na koncie.
Jak potraktować otrzymany zwrot z podatkowego punktu widzenia? Wszystko zależy od wybranego sposobu opodatkowania.
- Zasady ogólne – skala podatkowa – składka zdrowotna nie jest zaliczana do kosztów uzyskania przychodu, nie jest też w żaden sposób odliczana od dochodu. Otrzymany zwrot będzie neutralny podatkowo.
- Zasady ogólne – podatek liniowy – podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu składkę zdrowotną do wysokości ustawowego limitu (2023r. – 10.200 zł). Otrzymany zwrot nadpłaty należy ująć w dacie otrzymania jako korektę kosztu. Jeżeli podatnik nie ujmował zapłaconej składki w kosztach, a odejmował ją od dochodu, wówczas w zeznaniu podatkowym za rok, w którym otrzymano zwrot należy kwotę nadpłaty doliczyć do dochodu.
- Ryczałt – podatnik rozliczający się ryczałtem ma prawo odliczyć od przychodu 50% zapłaconych składek. W przypadku otrzymania zwrotu należy doliczyć go do przychodu w zeznaniu podatkowym. Jeżeli podatnik osiąga przychody opodatkowane różnymi stawkami ryczałtu, wówczas dolicza składkę proporcjonalnie do każdego przychodu.