30 kwietnia 2018 r. wejdą w życie przepisy, których celem jest zmniejszenie obciążeń finansowych przedsiębiorców rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej. Rozwiązanie to polega na zwolnieniu z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne prze okres 6 miesięcy. Mowa tutaj o pełnych 6 miesiącach, tzn. rozpoczęcie działalności w trakcie miesiąca powoduje, iż nie jest on wliczany do czasu trwania ulgi. Miesięczna oszczędność to kwota 846,91 zł (suma składek na ubezpieczenie społeczne wraz z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym).
Po okresie 6 miesięcy przedsiębiorca może korzystać przez kolejne 2 lata z obniżonych składek na ubezpieczenie społeczne, tzw. mały ZUS. Wówczas składki naliczane są od podstawy wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia.
Ulga dotyczy nie tylko osób rejestrujących działalność po raz pierwszy, ale też tych, które podejmują wykonywanie działalności ponownie po upływie 60 miesięcy od jej zawieszenia lub wyrejestrowania. Warto też zaznaczyć, że z ulgi nie będą mogły skorzystać osoby wykonujące działalność na rzecz byłego pracodawcy.
„Ulga na start” dotyczy wyłącznie składek na ubezpieczenie społeczne, składkę na ubezpieczenie zdrowotne w aktualnej wysokości 319,94 zł przedsiębiorca musi ponosić od pierwszego dnia. Niemniej jednak takie rozwiązanie może w istotny sposób obniżyć koszty prowadzenia działalności przynajmniej na jej początkowym etapie, który to raczej wiąże się ze znacznymi nakładami niż generowaniem przychodów.