2 maja 2016 r. upłynął termin składania zeznań podatkowych za rok 2015. Złożenie rocznej deklaracji podatkowej to podstawowy obowiązek każdego podatnika. Co zrobić, jeżeli z różnych przyczyn nie udało nam się wywiązać z tego obowiązku w ustawowym terminie? Jakie konsekwencje nam grożą?
Podatnik nie składający w wyznaczonym terminie zeznania naraża się na karę grzywny lub karę pozbawienia wolności, w skrajnych przypadkach również na obie kary łącznie (art. 54 § 1 kodeksu karno skarbowego). Wysokość grzywny uzależniona jest od tego, czy mamy do czynienia z wykroczeniem czy przestępstwem. Jeżeli kwota niezapłaconego podatku nie przekroczy 5-cio krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2016 r. wynosi ono 1850 zł), mamy do czynienia z wykroczeniem karno-skarbowym.
Należy pamiętać, że składanie zeznania po terminie wyklucza możliwość skorzystania z preferencyjnych zasad rozliczania podatku, tj, wspólnego opodatkowania z małżonkiem czy rozliczenia jako samotny rodzic.
Co zrobić, żeby uniknąć odpowiedzialności? Przede wszystkim należy niezwłocznie zawiadomić właściwy urząd skarbowy o niezłożeniu deklaracji oraz wskazać istotne okoliczności takiego stanu rzeczy ( tzw. czynny żal). Zawiadomienia można dokonać w formie pisemnej lub ustnej do protokołu. Należy złożyć prawidłową deklarację oraz dokonać zapłaty należnego podatku wraz z ustawowymi odsetkami. Na mocy kodeksu karno skarbowego czynny żal zwalnia podatnika z odpowiedzialności karnej (art. 16 kodeksu karno skarbowego).