Zmiany w Kodeksie Pracy
Przegląd najważniejszych tegorocznych zmian w zakresie prawa pracy:
- Kontrola trzeźwości – pracodawca zyskał prawo do samodzielnej prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników, których praca stwarza zagrożenie dla innych osób lub mienia. W przypadku pozostałych pracowników badanie trzeźwości może zostać przeprowadzone w sytuacji uzasadnionego przypuszczenia, iż pracownik można znajdować się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Tego typu badanie będzie mogła jednak przeprowadzić wyłącznie policja.
- Praca zdalna i hybrydowa – pracodawca nie może odmówić pracy zdalnej kobietom w ciąży, osobom wychowującym dziecko do 4 roku życia lub opiekunom osób niepełnosprawnych. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy zdalna praca jest niemożliwa ze względu na rodzaj lub organizację pracy. Pracodawca ma obowiązek wyposażyć pracownika w odpowiednie narzędzia pracy oraz zrekompensować mu ponoszone w związku ze zdalną pracą koszty. Wszelkie kwestie organizacji pracy zdalnej powinny wynikać z jej regulaminu.
- Okazjonalna praca zdalna – pracownika ma prawo do wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej w wymiarze nie przekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym. Pracodawca może na to jednak nie wyrazić zgody.
- Urlop opiekuńczy – pracownika ma prawo do dodatkowych 5 dni urlopu opiekuńczego w ciągu roku kalendarzowego. Urlop te może zostać wykorzystany na zapewnienie opieki członkowi rodziny bądź innej osobie pozostającej we wspólnym gospodarstwie. Za okres urlopu nie przysługuje prawo do wynagrodzenia.
- Siła wyższa – pracownik może wziąć 2 dni wolnego lub 16 godzin w roku kalendarzowym w związku z działaniem siły wyższej, na załatwienie pilnych nieprzewidzianych spraw wymagających osobistej obecności. Za czas urlopu przysługuje wynagrodzenie w wysokości 50%.
- Urlop rodzicielski – kobieta może otrzymywać 100 proc. zasiłek za cały okres korzystania z urlopu macierzyńskiego. W przypadku korzystania z urlopu rodzicielskiego oboje rodzice mają prawo do 70 proc. zasiłku. Kobieta może też złożyć wniosek o wypłacanie jej 81,5 proc. zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, natomiast ojcu dziecka za okres 9-tygodniowej nie podlegającej przeniesieniu części urlopu przysługuje 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
- Prawo do zmiany warunków pracy – pracownik po przepracowaniu co najmniej 6 miesięcy, będzie miał prawo zawnioskować o zmianę formy zatrudnienia na taką z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy. Pracodawca będzie musiał odpowiedzieć pisemnie na wniosek w terminie nie przekraczającym jednego miesiąca. Wystąpienie o zmianę warunków pracy nie będzie mogło być podstawą do wypowiedzenia umowy.